Säkerhetsdörrarna börjar installeras vecka 14

På föreningens extrastämma den 3 december beslutade stämman enhälligt att installera säkerhetsdörrar i tidsenlig stil och samtidigt återställa alla ådringsmålade snickerier i trappuppgångarna i ursprunglig mörkbrun åldringsmålning.
Här kan du läsa styrelsens utförliga underlag till beslutet.

Svenska Skydd som har fått uppdraget, mätte våra ytterdörrar den 9 december för att kunna starta tillverkningen av de skräddarsydda dörrarna. Originaldörrens detaljer återskapas i den nya säkerhetsdörren som är gjord av stål. Alla dörrspeglar och lister återskapas och dörrhandtag, namnskylt och ringklocka följer samma tidsanda. Allt för att slutresultatet ska bli så tidstroget som möjligt så att fastighetens kulturarv bevaras.

Själva dörrbytet sker snabbt under några timmar och när alla dörrar är på plats målas de enligt föreningens önskemål. Installationen tar 2-3 veckor och målningen cirka 3.
Tidsplan och mer utförlig information kommer inom kort.